Putna ljekarna by PutoKlinci

Svidja vam se naš rad? Počastite nas kavom PUTNA KAVA. Hvala!

Uvijek prije putovanja imate osjećaj, pogotovo ako ste mladi putnik s djecom, da morate sa sobom ponijeti sve lijekove koji vam možda zatrebaju. S vremenom i više iskustva shvatit ćete da su ljekarne češće nego ulične svjetiljke, a lijekovi u većini zemalja lako dostupni i često jeftiniji od alkohola (možda bi na putovanjima s djecom to trebalo ići na recept ;-))).

Najbolje je ponijeti malo lijekova za prvu pomoć, a ostatak putne ljekarne po potrebi dopuniti na putovanju.

Koje lijekove ponijeti na putovanje?

Ne zaboravite – lijekovi su u mnogim zemljama jeftiniji (i jednako kvalitetni!!), stoga putnu ljekarnu možete dopuniti na putovanju!

  • Lijekovi protiv mučnine – kao što je Dramina – na putovanju pitajte za dramamine – aktivna substanca zove se dimenhidrinat ! Često su korisni na dugim vožnjama gdje su ceste loše ili na uzburkanom moru. Bit ćete malo pospani, ali nećete morati povraćati u vrećice 😉 Svakako doma isprobajte kako Dramina djeluje na vašu djecu; mi smo s najmlađim imali popriličan šou program.

  • Lijekovi protiv boli i temperature – Lekadol ili nešto slično – na putovanju pitajte za paracetamol! Ako vam treba i nešto jače, meni osobno je Nalgesin odličan – na putovanju pitajte za naproksen-natrijum !

  • Lijekovi protiv proljeva – Probiotici, medicinski ugljen i rehidracijski praškovi. Mi osobno probiotik ne koristimo, ali mnogi putnici se zaklinju u njega. Na putu jedemo jogurte te hranu koja ima puno probiotika, a karakteristična je za zemlju u koju idemo. Svaka zemlja ima svoju vrstu probiotske klime, pa ja osobno vjerujem da je to najbolji način. Koje probiotike putnici koriste možete saznati u našoj putnoj grupi – PUTOVANJA S DJECOM. A naš favot+rit je Enterosgel. Njega nosim sa sobom.

  • Medicinski ugljen – na putovanju pitajte za carbo medicinalis. Pomaže kod blažih trovanja, a za rehidraciju pijte rehidracijske tekućine – na putovanju pitajte za rehydration salts! Rehidracijski praškovi u Aziji su puno jeftiniji nego kod nas!

  • Antibiotici za probavni sustav – KOD NAS IDU NA RECEPT, dok jih u stranim zemljama možete kupiti i bez, ali pažljivo s njima!!!, ipak je to antibiotik, a svi znamo da previše nije dobro! Za probavne tegobe mi nosimo Enterofuryl* – kupim u BiH (na putovanju pitajte za nifuroxazide, to je svima poznati ANTINAL kad idete u Egipat).

*Ambatrol, Antinal, Bacifurane, Diafuryl (Turkey), Benol (Pakistan), Pérabacticel (France), Antinal, Diax (Egypt), Nifrozid, Ercefuryl (Romania, Czech Republic, Russia), Erfuzide (Thailand), Endiex (Slovakia), Enterofuryl (Bosnia and Herzegovina, Russia), Pentofuryl (Germany)!!!

Ponekad su probavne tegobe vrlo naporne, traju nekoliko dana ili ih prati iscrpljujuća vrućica. Tada je bolje napraviti trodnevnu kuru antibioticima koji brzo liječe zločeste bakterije.

  • Lijekovi protiv alergija – Ako primijetite da ste dobili alergijsku reakciju na pelud, ubode insekata ili sunce (nadražujući kašalj, oticanje mjesta uboda ili svrbež kože), možete koristiti antialergijske lijekove i smanjiti upalni proces. Kad su u pitanju alergije, dostupni su lijekovi s različitim aktivnim tvarima. Najpoznatiji je Claritine – pitajte za loratadin, zatim Zyrtec – na putovanju pitajte za cetirizin, Aerius – na putovanju pitajte za desloratadin, Telfast – na putovanju pitajte za fexofenadine… Ako imate dokazane alergije, svakako nemojte zaboraviti ponijeti svoj lijek prije odlaska na put! Ovdje bi dodala još pomoc kad vas ubode komarac – tko ih ne mrzi?!? – Fenistil ili nešto slično.

  • Lijekovi protiv želučane kiseline – Ako imate osjetljiviji želudac, a na jelovniku su začinjena jela (ili previše alkohola, hehe), u ljekarnama ćete naći jeftine lijekove za ublažavanje želučanih tegoba. Rupurut – na putovanju pitajte za hydrotalcitum – za blaže tegobe, Nolpaza – na putovanju pitajte za pantoprazolum – za jače tegobe…

  • Flasteri i sve ostalo – Ponesite od kuće. Isto tako koji zavoj plus sterilne gaze – ne biste vjerovali, ali njih je ponekad teže pronaći nego antibiotik bez recepta! Isto tako preporuke za flastere koji glume šavove 😉 – pitajte tako u ljekarni, znat će na što mislite! Ja nosim još mali Oktenisept, flastere za žuljeve i opekotine (hydrocolid flaster), jednokratne rukavice, masku za lice.

  • Repelent, krema za sunčanje, tekućina za leće: Kvalitetan repelent protiv komaraca s visokim postotkom DEET-a, kremu s visokim faktorom i tekućinu za leće prilično je teško nabaviti u mnogim zemljama u razvoju (iznimka su jako turističke zemlje tipa Bali i Tajland), pa ove proizvode radije ponesite od kuće.

Ostale lijekove, kao što su npr. protiv nesanice i sredstva za smirenje, također možete kupiti, pa čak i bez recepta ako vam zatrebaju. (Recimo, u Indiji možete kupiti Valium kao lijek za spavanje za naporne noćne autobusne vožnje za nešto više od 1 euro)!

Prije putovanja ne zaboravite ugovoriti osiguranje za inozemstvo!!!

Ako imate pitanja ili nedoumice oko cijepljenja, onda je ovo grupa za vas. Ja sam u timu “bolje spriječiti nego liječiti”, pa smo tako svi u obitelji cijepljeni protiv svih putnih bolesti. Cijepljenje se obavlja na Zavodu za javno zdravstvo. Ako vam treba savjet o malariji te antimalaricima, i to ćete dobiti tamo.

Nužne lijekove (terapiju) i lijekove na recept svakako ponesite sa sobom, za sve ostalo ne brinite jer možete po potrebi kupiti na destinaciji, nema potrebe da to nosite na drugi kraj svijeta – pogotovo na turisticnim destinacijama, ako idete van toga onda ipak uzmite nešto!!

Tekst je naš osobni pogled na problematiku a vi se svakako posavjetujte s vašim liječnikom prije puta.

 
Similar Posts